AGÜ Spor
Tam İsim Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü
Kuruluş 1986
Renkler Kırmızı - Siyah
Stadyum Kadir Has Spor Salonu
Başkan Ömer Yağmur
T.Direktör Ayhan Avcı
Resmi Site http://www.aguspor.com

Kayseri Kaskispor (Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi), 1986 yılında Türk Eğitim Derneği Kayseri Koleji Mezunlar Derneği yönetiminin bir kulüp kurma düşüncesi ile kapanmak üzere olan Terminalspor’u devir alarak adını TED Kayseri Koleji Spor Kulübü’ne renklerini de Lacivert-Kırmızı’ya dönüştürülerek kurulmuştur.

Önceleri Kayseri amatör futbol liginde mücadele verirken daha sonra futboldan çekilerek basketbol sporuna ağırlık vermiştir.

Basketbolun yanı sıra amatör olarak kayak, yüzme, okçuluk gibi branşlarda faaliyet göstermiştir.

Basketbol şubesi 2005-2006 sezonunda Türkiye Bayanlar 1. Ligine çıkmış ve ilk defa Kayseri’de bayan basketbolunda bir ilki gerçekleştirmiştir. Ligi ilk yılında 9. olarak tamamlamıştır.

2006-2007 sezonunda kurduğu kadro ile başarılı bir sezon geçirmiş Play-off’ta ve Tadım Türkiye Kupası'nda Çeyrek Final oynamıştır.

2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında Bayanlar Eurocup'ta final maçları kaybederek 2.olurken, kupa tarihinde üst üste 2 sene final oynayan ilk takım olmuştur.

2013-2014 sezonunda, tarihinde ilk defa katıldığı Euroleague'de büyük bir başarıya imza atarak, grup maçları ve play-off turunu geçip 8'li finallere kadar yükselmiştir.

Basketboldaki bu başarısından dolayı Kayserili basketbolseverler de takımlarına salonu doldurarak destek olmuşlardır.

PAYLAŞIN

Yorumlar