Safra Taşları Hayati Tehlikeler Arz Edebilir

Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, "Safra kesesinde oluşan taşlar, hastanın hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi safra yollarını tıkayabilme riski nedeniyle yaşamsal önem taşımaktadır. Vücutta, özellikle yemeklerin sindiriminde önemli bir görevi bulunan safra kesesindeki taşlar, endoskopik tedavi yöntemiyle ameliyatsız olarak alınabilmektedir" dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, safra kesesindeki taşların alınmasında kullanılan safra yolunun endoskopik tedavisi (ERCP) yöntemi hakkında şu bilgileri verdi:

"Hastalığın teşhisi, tipik muayene bulgularıyla beraber kan, idrar, gaita tetkikleri ve ultrasonografi (US) ile konulmaktadır. Bu tetkiklerle %100'e yakın kesin teşhise ulaşılmaktadır. Ender olarak bilgisayarlı tomografi, MR gibi diğer görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Ayrıca safra kanalında bulunan taşlar için ultrason dışında ERCP denilen endoskopik girişimlerden hem tanı hem de tedavide yararlanılmaktadır.

BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ

Safra kesesinde taş oluşumu ve taşların kese içinde hareketsiz kalması hastada herhangi bir şikayete yol açmayabilir. Ancak taşların kese içinden hareket ederek safra yoluna düşmesi ile kişinin günlük yaşamı olumsuz etkilemekle birlikte karın ağrısı, safranın akışındaki tıkanıklığa bağlı sarılık veya iltihap oluşumu görülmektedir. Özellikle safra yolundan gelen taşlar pankreas kanalını da etkileyerek yaşamı tehdit edici, pankreas bezi iltihaplanmasına yol açmaktadır. .

TAŞ TEDAVİSİNDE ERCP YÖNTEMİ AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

Taşlar, safra kesesinde oluşup, safra yoluna doğru ilerleyebilir ya da safra yolunda oluşabilir. Safra kesesi alındıktan yıllar sonra da taş oluşumu gerçekleşebilir. ERCP yani safra taşlarının endoskopik tedavisi, safra yolundaki taşların ameliyatsız ve girişimsel olarak çıkarılması işlemidir. Taş çıkarmada, safra yolunun ağzını genişletmek için sfinkterotomi gerçekleştirilmektedir. Böylece taşlar, yoldan bağırsağa çekilebilir. Sonrasında ise ERCP yöntemiyle, kateter kullanılarak taşlar çıkarılmaktadır. Çok büyük taşların, safra yolu içerisindeyken kırılması gerekebilir.

HASTALAR KISA SÜREDE NORMAL YAŞAMINA DÖNEBİLİR

ERCP sonrasında hasta bir dinlenme odasına alınır. Şişlik veya gaz şikayetleri görülebilir. işlemin etkilerinin büyük bölümü ortadan kalkana kadar hasta gözlem altında tutulmalıdır. Hasta, durumuna göre hastaneye yatırılabilir. Ancak hastalar genellikle dinlenme odasından sonra taburcu edilmektedir. İşlem sonrasında hasta uyanık ve bilinci açık olsa bile, verilen ilaçlar günün geri kalanında muhakeme yeteneğini ve refleksleri etkilemektedir. Dolayısıyla araç kullanmamaları ve dikkat gerektiren işlerden kaçınmaları gerekir. Hastaların büyük bölümü 24 saat içerisinde normal yaşamına geri dönmektedir.

SAFRA TAŞI OLANLAR GÜNLÜK YAŞAMINA DİKKAT ETMELİ

Safra kesesinde assemptomatik yani sessiz taşı olan bir kişilerin kilo almamaya özen göstermesi gerekir. Safranın kolesterol yönünden zengin olmaması için gün içerisinde yeterince sıvı tüketmeli, aşırı yağlı yiyeceklerden, çikolatadan ve yumurtadan uzak durulmalıdır. Safra yolunda taşı olan hastalar taş tespit edildiği andan itibaren zaman kaybetmeden endoskopik yönteme başvurmalıdır. Kesede taşı olanlar ise diyete ve günlük yaşam tarzına dikkat etmelidir."

PAYLAŞIN

Yorumlar