Tiyatrocu İmamlar Kayseri'de Sahne Aldı

Kayseri'de, Ordu'dan gelen ve tamamı imamlardan oluşan 12 kişilik tiyatro ekibi, sahne aldı.

Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi Tiyatro Salonu'nda sahne alan oyuna, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ve davetliler katıldı. Oyun hakkında bilgiler veren Ordu Müftü Yardımcısı Mesut Öztürk, tiyatro ekibinin imamlardan oluştuğunu söyledi. Öztürk, "Ekibin daha öncede tecrübesi var yaptıkları programlarla. Bunun amacı halkın her seviyede arasına girebilmek. Yani sadece camiye gelen cemaatle değil her seviyede her kültürde her tarzda insanlarla beraber olabilmek için arkadaşlarımız böyle bir çalışma içerisine girmişler. Naaş-ı muhteremler diye bir konu. Dünyanın şu anda içinde bulunduğu tehlikeli hayattan gençliğimizin içine düştüğü çirkin olaylardan bahsediyor. Hem güldürüyor, hem düşündürüyor. Gençliği uyarıcı bir çalışma olduğu kanaatindeyim. Uyuşturucu trafiğini anlatıyor" dedi.

Tiyatro ekibinde bulunan bir imam ise, "2000 yılında başladık bu işe. Daha önce talebelik yıllarımızda da vardı deneyimimiz. 2000 yılında Necip Fazıl Kısakürek’in 'Para' peşinden Semih Sergen’in 'Bir Hilal Uğruna' daha sonra Ordu’da duayenimiz olan Aydın Üstüntaş hocamızın yazdığı Çanakkale savaşını anlatan 'Koca Reis' adlı oyunları daha önceki yıllarda oynamıştık. Şimdiki müftümüz Mustafa Kolukısa hocamız önderliğinde tekrar böyle bir ekip kuruldu. Ekibin yarısı bu arkadaşlardan diğer yarısı gençlerden böyle bir karma yapıldı" dedi.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de, "Ordu sanat evi ismiyle kurulu olan bir sivil toplum kuruluşumuz var. Bu kuruluşumuz ben Ordu’da görev yaparken şiir gecesi, konser gibi pek çok güzel sanat etkinliğine ev sahipliği yaptım. Tabi bu etkinlik içerisinde toplumda normalde gündüz imam, polis, eczacı, mühendisi olarak gördüğümüz vatandaşı bu kültür sanat etkinliği içerisinde yaşatıyorlardı. Bu rollerden onlara birçok rol vererek gerçekleştiriyorlardı. Bu yılda Naaş-ı Muhteremler isimli bir tiyatro oyunu hazırlamışlar. Bu tiyatroda ’da rol alacak tüm oyuncularımız aslında bir dün görevlisi. Ordu Sanat Evi’nde organizasyonu ile bu akşam Kayseri tiyatro severlerin beğenisine sunmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Ordu merkeze bağlı Övündük köyü imamı Sezai Bayrak öncülüğünde bir araya gelen 12 imamın sergilediği, 'Naaş-ı Muhteremler' adlı tiyatro oyunu izleyicilerinden tam not aldı.

"OYUNUN KONUSU"

Monoton bir yaşam süren ve hayata tutunma noktaları birbirleri olan emekli bir büyükelçi ve kardeşinin tesadüfler sonucu hareketlenen yaşantılarını ele alır. Naaş-ı Muhteremler günümüzün zor kullanarak para kazanma mesleği olarak görülen mafyatik ilişkilerin kendi yağında kavrulma çabası içerisindeki iki ihtiyarın evinden gözlemleyerek haklının, dürüstün, iyinin her ne kadar kaotik bir durum yaşanırsa yaşansın kaybetmeyeceğini, adaletin sağlanacağını gösterir. oyunda komşuluk ilişkileri, kadın erkek ilişkileri başarılı bir komedi süzgecinden geçerek seyircinin karşısına çıkartılır.

PAYLAŞIN

Yorumlar