Hızlı Okuma Kursları, Okuma Hızını 2-3 Kat Arttırıyor

Kayseri Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikmen, 18 okulda 509 öğretmen ve bin 200 öğrencinin hızlı okuma kursunu başarı ile tamamladığını söyledi.

Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikmen, Erciyes DEHA Hızlı Okuma ekibi ile bir toplantı düzenleyerek, ilçede öğretmen ve öğrencilere yönelik uyguladıkları hızlı okuma çalışmalarını değerlendirdi. Erciyes DEHA Hızlı Okuma Ekibi’nin gayretli çalışmaları gerek Melikgazi’de gerekse Kayseri genelindeki başarılarının gurur verici olduğunu ifade eden Dikmen, “Erciyes DEHA Hızlı Okuma Ekibi ilkokul seviyesine uygun hazırladıkları kitapla öğretmen ve öğrencilere hızlı okuma becerisini kazandırdılar, üstelik noterle de belgelediler. İlçemizde 18 okulda 509 öğretmen ve bin 200 öğrenci hızlı okuma kursunu başarı ile tamamladı. Hızlı Okuma Ekibi Koordinatörü İdris Doğan hızlı okuma konusunda projeden bahsetti ve proje hoşumuza gitti ve uyguladık. Bu çalışmasının ilkokul öğretmenlerine uygulanmasını düşündük ve bugüne kadar 509 öğretmen bu kurslara katıldı ve belge aldı. Bütün öğretmenlerimizin bu kurstan faydalanmasını düşündük. Bunun için 2014- 2015 öğretim yılından itibaren hızlı okuma projesi olarak uygulamaya karar verdik” dedi.

Hızlı okuma kurslarının öğrencilere faydalı olduğunu ve okumalarının hızlandığını ifade eden Dikmen, “Dakika da 180 - 190 kelime ortalamasıyla başlayan kursiyerlerin en az okuyanı 400-450 kelimeye çıktığını gördük. Bazı öğretmenlerimizin bin, 2 bin hatta 3 bin kelime okuduklarına şahit oldum. Bu çalışma sadece eğitim camiasına yönelik bir çalışma değil. Hazır kitle olarak öğretmenlerimizi bulduğumuz için eğitimcilerimizden başladık. Tabi ki dışarıdan isteyen herkes için grup oluşturulduğu takdirde önümüzdeki dönem Halk Eğitim Merkezlerinin faaliyet alanlarında göstermek suretiyle isteyen herkese yaygınlaştırırız. Ayrıca herhangi bir şartımız söz konusu değil. Okuma yazma bilen herkesin alması gerekli bir eğitimdir” şeklinde konuştu.

PAYLAŞIN

Yorumlar