3.Kayseri Ekonomisi Sempozyumu Başladı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Kayseri Ekonomi Sempozyumu’nun 3.’sü başladı.

Düzenlenen sempozyuma, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, ERÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Erdem, akademisyenler ve davetliler katıldı.

KTO’nun tanıtım slaydının izlenmesinin ardından açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, sempozyumun Kayseri için önemli olduğunu söyledi. Hiçyılmaz, “Kayseri ekonomisi dünüyle, bugünüyle ve yarınıyla bu sempozyumda tabir yerinde ise masaya yatırılacak ve şimdiye kadar Kayseri’de neler olmuş? Şuanda Kayserimizin durumu ekonomik açıdan nedir? Ve bundan sonraki süreçte Kayseri’de neler yapılması gerektiği hususu masaya yatırılacak. Değerli akademisyenler tarafından sunulacak ve paneller ile görüşler aktarılacaktır. Bu tür toplantıların yapılması Kayser için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. KTO olarak gerçekten buna çok önem veriyoruz. Bu çalışmaların neticesinde elde edilecek sonuçlara göre her kurum ve kuruluşun adımlarını ona göre atmalarını sağlamaya çalışırlar diye düşünüyorum” dedi.

ERÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Erdem de, sempozyum hakkında bilgiler vererek, “Bu sempozyum büyük ölçüde akademik gibi gözüken ama özel sektör temsilcilerimiz ile birlikte onların desteği ile hazırladığımız bir çalışmadır. O bakımdan zaten Kayseri dediğimiz zaman böyle olmasını herhalde beklerdiniz. Sempozyumda yaklaşık 55 kadar sunum olacaktır ve bunun 48 tanesi bilimsel tebliğ niteliğindedir. Bir kısmı panelistler şeklinde sunulacak. Yarın sabah sayın TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu sunum yapacaklar. O bakımdan akademik ve daha piyasa dönük bir panel olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sempozyumda bir konuşma yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise, “ Biz ERÜ olarak ileriye bakmak durumundayız. Elbette bugün ki problemlerin çözümü ile ilgileniyoruz ama 50 yıl 100 içerisinde dünya nereye gidiyor? Ekonomimiz nereye gidiyor? Dünya ekonomisi nereye gidiyor? Kayseri ekonomisinde ileriye yönelik neler yapmalıyız? Bunları hesaplamalıyız ve bunlara göre adımlar atmalıyız. Bunları yapamadığınız takdirde ekonomi bir noktada tıkanır. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu en önemli ekonomik sorun, orta gelir çıkmazı denilen bir problemdir” diye konuştu.

Düzenlenen sempozyumun Kayseri Büyükşehir Belediyesi açısından ayrı bir yerinin olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, “Bu sempozyumun bizim açımızdan ayrı bir ehemmiyeti var. Çünkü başta Kayseri olmak üzere 30 büyükşehir belediyesi yeni bir milat ile karşı karşıyadır. 1 Nisan’dan itibaren 2 bin metrekare olan alanımız 17 bin metrekareye ulaştı. Yani 758 tane köy mahalle oldu ve büyükşehir belediyesine bağlandı. Bunların hepsinin 16 ilçe bünyesi içerisinde ekonomik olarak şehirlere daha önce katılmış 5 ilçenin refah seviyesine gelmesi noktasında önemli çalışmalara imza atılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sempozyum, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü ve Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı’nın konuşmacı olarak katıldığı panel ile devam etti.

Sempozyumun 2. Gününde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile panel düzenlenecek.

PAYLAŞIN

Yorumlar