Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın 23 Nisan Mesajı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Yıldız, mesajında, 23 Nisan 1920'nin milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade etmekte,ülkemizi işgal etme teşebbüsleri karşısında, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı, vatanına sahip çıktığı günü simgelediğini ifade ederek şu görüşlere yer verdi:

"TBMM, Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, Cumhuriyet’i kurmuş, gerçekleştirdiği reformlar ve aldığı tarihi kararlarla milletimizin kaderini değiştirmiş, Türkiye’nin yarınlarını şekillendirmiştir. Bu yönüyle TBMM, demokrasimizin ve ulusal egemenliğin sembolü haline gelmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmaktadır.

Kabul edilmelidir ki; bugün Türkiye’nin artan siyasi ve ekonomik gücü, yükselen dış politikası ile ilerleyen demokratik standartlarına paralel olarak, uluslararası alandaki ağırlığı ve etkisi de giderek artmaktadır. İçte sorunlarını çözmüş güçlü bir devlet, dışta saygın bir ülke olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.Yegâne amacımız, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakabilmektir.

Hükümet olarak bizim ve bugünkü nesillerin başarıyla götürdüğü kalkınma ve modernleşme davasını, önümüzdeki dönemde, kendilerine sonsuz bir güven duyduğumuz yeni nesiller devam ettireceklerdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin imza atacakları yeni başarılarla ülkemizi yeni ufuklara taşıyacaklarına inancım tamdır.Bizler biliyoruz ki, sorumluluklarının bilincinde, ülkesini ve milletini seven, ufku geniş, büyük düşünen, sorumluluk duygusu gelişmiş bir nesil yetişmektedir. Bu bizim en büyük kıvancımızdır.

Bu anlamlı günde Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, istiklal savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci TBMM’nin üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Tüm çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor, evlatlarımızı sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinden öpüyorum."

PAYLAŞIN

Yorumlar